Fundusze inwestycyjne zamknięte
w Copernicus Capital TFI S.A.
Fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ) są rozwiązaniem, które daje inwestorom elastyczne możliwości inwestowania w różne klasy aktywów. To jeden z ich głównych plusów, sprawiający, że w odróżnieniu od funduszy otwartych pozwalają na lepsze dopasowanie strategii inwestycyjnej do potrzeb inwestora.
Czym jest fundusz inwestycyjny zamknięty?
Fundusz inwestycyjny działający w formie funduszu zamkniętego jest praktyczną formą inwestowania aktywów finansowych zgodnie z ustaloną wcześniej polityką inwestycyjną. FIZ pozwala stworzyć unikalną platformę inwestycyjną, aby przechowywać i inwestować aktywa, przy jednoczesnym zachowaniu nad nimi realnej kontroli.
Czy FIZ jest dobrym wyjściem dla indywidualnych inwestorów?
Dla świadomych inwestorów godzących się na niestandardowe rozwiązania – oczywiście tak. Istotną zaletą w tym wypadku jest to, że przez udział w funduszu, mogą się oni zaangażować w duże projekty, niedostępne dla wielu inwestorów choćby ze względu na wielomilionowe progi wejścia w inwestycję lub brak odpowiednich kontaktów w jej strukturach.
Certyfikaty inwestycyjne i podział FIZ na publiczne i niepubliczne
Na jakiej podstawie uczestniczymy w FIZ? Tytułami uczestnictwa są certyfikaty inwestycyjne będące papierami wartościowymi co do zasady podlegającymi obrotowi na rynku wtórnym. W zależności od sposobu oferowania certyfikatów inwestycyjnych, FIZ dzielimy na:
- fundusze publiczne emitujące certyfikaty dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzone do alternatywnego systemu obrotu (ASO)
- fundusze niepubliczne, których certyfikaty inwestycyjne mogą zostać pozyskane w drodze dedykowanej emisji prywatnej, przeznaczone dla inwestorów instytucjonalnych oraz inwestorów indywidualnych gotowych zainwestować co najmniej równowartość 40 000 euro.
Jak działa FIZ?
FIZ dokonuje wyceny swoich aktywów z częstotliwością określoną w statucie funduszu. W podstawowym założeniu dzieje się to nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, możliwa jest jednak zmiana tej częstotliwości zgodnie z oczekiwaniami inwestorów czy specyfiką funduszu na np. cykle miesięczne.
Zasady funkcjonowania funduszu określa jego statut, sporządzany w formie aktu notarialnego. Statut ten zawiera szereg ważnych informacji i określa kluczowe założenia. Są to m.in.:
- podstawowe informacje o funduszu
- dane towarzystwa funduszy inwestycyjnych nim zarządzającego
- dane depozytariusza oraz pozostałych podmiotów wykonujących istotne czynności na rzecz funduszu – czynnościami tymi mogą być na przykład zarządzanie portfelem inwestycyjnym lub jego częścią, prowadzenie ksiąg rachunkowych czy ewidencji uczestników
- czas trwania funduszu
- cel inwestycyjny oraz zasady polityki inwestycyjnej
- wysokość i sposoby dokonywania wpłat na certyfikaty inwestycyjne
- wypłaty dochodów funduszu
- maksymalna wysokość kosztów możliwych do poniesienia przez fundusz.
Co zyskasz dzięki Grupie Copernicus?
Przychodząc do nas zyskasz pomoc ekspertów wyspecjalizowanych w tworzeniu i zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi.